Η ματιά μας αιχμαλωτίζεται από την πανέμορφη εικόνα του κάμπου του Οροπεδίου Λασιθίου στα λευκά, με το γραφικό τοπίο να απλώνεται μαγευτικά μπροστά μας. Στο βάθος, δεσπόζει η επιβλητική κορυφή της Σελένας, αγγίζοντας τον ουρανό με τα 2.141 μέτρα της.
Σαν φυσικό αμφιθέατρο, ο κάμπος περιβάλλεται από ολόλευκους ορεινούς όγκους, δημιουργώντας ένα μοναδικό σκηνικό απαράμιλλης ομορφιάς. Πλήθος χωριών στολίζουν το τοπίο, με τα κεραμιδένια σπίτια τους να ξεπροβάλλουν ανάμεσα στις καταπράσινες καλλιέργειες.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/02/1707422569553-461x1024.jpeg)
Η δεύτερη φωτογραφία, τραβηγμένη από το δρόμο Καμινάκι-Κατωφύγι, μας χαρίζει μια ματιά στην κορυφή Αφέντης Χριστός Δίκτη, ψηλά στο βουνό. Η θέα κόβει την ανάσα, καθώς τα βλέμματά μας αγγίζουν τα 2.141 μέτρα ύψους, νιώθοντας δέος μπροστά στο μεγαλείο της φύσης.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/02/1707422569530-461x1024.jpeg)
Αυτές οι δύο φωτογραφίες αποτελούν ένα μοναδικό μωσαϊκό εικόνων, που υμνούν την αξεπέραστη ομορφιά της Κρήτης. Ο κάμπος του Οροπεδίου Λασιθίου, με την άγρια γοητεία του και την αστείρευτη γαλήνη του, αποτελεί έναν τόπο μαγικό, που μένει για πάντα χαραγμένος στη μνήμη.
Φωτογραφίες: Αθανασογιάννης Σκαλιώτης