Τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Μαλεβιζίου που ιδρύθηκε το 2015 και εξ αρχής είχε ένα μεγάλο και πλούσιο εύρος τεκμηρίων έπειτα από τη δωρεά των 3.000 περίπου τόμων της βιβλιοθήκης του αείμνηστου λόγιου , δημοσιογράφου Μανόλη Δουλγεράκη, επισκέφθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής 11 Αυγούστου, ο υποψήφιος Δήμαρχος Μαλεβιζίου, Δημήτρης Πιτσικάκης και στελέχη της Συνεργασίας Ευθύνης.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΣΙΚΑΚΗΣ-2-1-1024x768.jpg)
Ενημερώθηκε για τα σπάνια και μεγάλης ιστορικής σημασίας συγγράματα που βρίσκονται εκεί αλλά και για το σπουδαίο έργο που επιτελούν οι άνθρωποι της βιβλιοθήκης.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΣΙΚΑΚΗΣ-4-1-1024x768.jpg)
Στόχος είναι να ενισχυθεί η φιλαναγνωσία όχι μόνο στο Γάζι αλλά και στην περιφέρεια του Δήμου Μαλεβιζίου, με στοχευμένες ενέργειες.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΣΙΚΑΚΗΣ-5-768x1024.jpg)