Ούτε η βροχή έκαμψε την όρεξη της Κρήτης καθώς και των κρητικών , για την καντάδα στο κέντρο της Αθήνας !
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant2-1-768x1024.jpg)
Την προηγούμενη Παρασκευή , που το ημερολόγιο έγραφε 17 Μαΐου, το ραντεβού είχε δοθεί στην Πλατεία Συντάγματος.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant3-768x1024.jpg)
To Φεστιβάλ Νεολαίας , που διοργάνωσε η Παγκρήτιος Ένωση και η Φοιτητική Ένωση Κρητών Αθήνας ξεκίνησε στις 19.00 ακριβώς εν μέσω βροχής και υψηλής θερμοκρασίας. Ωστόσο το γεγονός αυτό δεν πτόησε ούτε τους εκατοντάδες Κρήτες , που συμμετείχαν στην πορεία της καντάδας τραγουδώντας , αλλά ούτε και τους δεκάδες τουρίστες που γινονταν μια παρέα.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant4-461x1024.jpg)
Η πρόεδρος της Παγκρητίου Ένωσης κα Ρένα Βασιλάκη πρωτοστατώντας στην πορεία έδινε το δυναμικό παρόν της ενεργής Κρήτης . Μάλιστα ανέφερε στον σύντομο λόγο όπου απηύθυνε ότι εάν εσείς οι νέοι δεν γνωρίζετε τι είναι παράδοση , εμείς έχουμε αποτύχει. Μαζί της ήταν το συγκρότημα του Αναστάση Μπούχλη με λύρα, ασκομπαντούρα και λαούτο που ξεσήκωνε με τις μαντινάδες τους , όλους τους παρευρισκόμενους.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant5-768x1024.jpg)
Στο Φεστιβάλ νεολαίας Κρητών βρέθηκαν επίσης και ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Αθηνών κ.Μανόλης Βελεγράκης ,ο οποίος είναι Κρητικός καθώς σημαντική ήταν η συμβολή του πρόεδρου φοιτητικής ένωσης Κρητών κ. Αντώνη Βασάλου.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant6-768x1024.jpg)
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant7-768x1024.jpg)
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/05/kant8-768x1024.jpg)