Στην Κασταμονίτσα του Δήμου Μινώα Πεδιάδος «χτύπησε» για μία ακόμα φορά η καρδιά της παράδοσης και του πολιτισμού, στο πλαίσιο της «Γιορτής Εφτάζυμου» που διοργανώνεται στην περιοχή.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/366950431_995228001622593_1354540209530799619_n-1024x768.jpg)
Πρόκειται για μια γιορτή – θερμό η οποία είναι αφιερωμένη στην παράδοση και τις γεύσεις του παρελθόντος. Στο πλαίσιο της παρουσιάζονται επίσης στοιχεία της
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/367012914_995227774955949_4301475891369570397_n-1024x753.jpg)
Κρητικής παράδοσης, ενώ διάφορα αντικείμενα, όπως, κιλίμια, χειράμια, αλλά και εικόνες από παλιά επαγγέλματα όπως ράφτης, ανυφαντού ξετυλίγονταν στα μάτια των επισκεπτών στα σοκάκια της Κασταμονιτσας.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/367416606_995211048290955_7823265149850557152_n.jpg)
Την διοργάνωση της γιορτής ανέλαβε ο Μορφωτικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Κασταμονίτσας με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2023/08/366256304_995209941624399_7270162251985249867_n.jpg)