Όσο συνεχίζονται οι περιοδείες του Μιχάλη Καραμαλάκη τόσο περισσότερο γνωρίζουμε άτομα από το ψηφοδέλτιο του.
Ένας από αυτούς, ο οποίος μάλιστα αποτελεί μια ιδιαίτερα δυναμική υποψηφιότητα για την παράταξη Καραμαλάκη, είναι ο επιχειρηματίας τουρισμού Αναστάσιος (Νάσος) Ζαχαρόπουλος.
Ο Νάσος Ζαχαρόπουλος ασχολείται με τουριστικές επιχειρήσεις και με την πληροφορική. Είναι παντρεμένος κι έχει δύο παιδιά, ενώ είναι υποψήφιος για πρώτη φορά σε δημοτικές εκλογές.
Η οικογένεια του αποτελεί ένα από τα πιο γνωστά ονόματα στο χώρο του εμπορίου στο Ηράκλειο, τα τελευταία 50 χρόνια, ενώ ο ίδιος είναι ιδιαίτερα δραστήριος στον επαγγελματικό και κοινωνικό τομέα.
Η υποψηφιότητα του θεωρείται πως ενισχύει σημαντικά το ψηφοδέλτιο του Μιχάλη Καραμαλάκη και λειτουργεί προσθετικά στην όλη προσπάθεια.