Μια πολύ όμορφη εκδήλωση για το Πάσχα με θέμα «Περιμένοντας το Πάσχα… έθιμα και αναμνήσεις» διοργάνωσε για παιδιά προσχολικής ηλικίας, το Κέντρο Κοινοτικής Φροντίδας- Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων 4ης Κοινότητας περιοχής Φορτέτσας της Δ/νσης Κοινοτικής Ανάπτυξης Δήμου Ηρακλείου.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/04/17-4-24-Δ.-ΣΤ.-1-1024x771.jpg)
Οι ηλικιωμένοι φιλοξενούμενοι του Κέντρου και παιδιά, ανταλλάξαν εμπειρίες και βιώματα για το Πάσχα. Έφτιαξαν ΄΄Λαζαράκια΄΄(κουλουράκια) και τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου αναβιώνοντας το έθιμο. Έβαψαν, πασχαλινά αυγά με τον παραδοσιακό τρόπο χρησιμοποιώντας, φυτικές βαφές (κρεμμυδόφυλλα, βότανα) και τραγουδήσαν πασχαλινά τραγούδια.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/04/10-4-24-12ο-ΝΗΠ.-1-1024x461.jpg)
Στις δράσεις για το Πάσχα συμμετείχαν το 12ο Νηπιαγωγείο την Τετάρτη 10 Απριλίου και ο ΙΒ΄Παιδικός Σταθμός την Τετάρτη 17 Απριλίου. Οι εκδηλώσεις εντάσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος « Γέφυρα Επικοινωνίας Γενεών: Ανταλλαγή συναισθημάτων, εμπειριών, σκέψεων…» της Αντιδημαρχίας Κοινωνικής Μέριμνας που περιλαμβάνουν βιωματικές δράσεις.
![](https://themakritis.gr/wp-content/uploads/2024/04/17-4-24-ΙΔ.-ΣΤ-1-1024x771.jpg)